Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki- młodzież 13.10.2018r.

Utworzono dnia 13.10.2018

"Baśniobór" Brandon Mull

Głównymi bohaterami powieści Brandona Mull „Baśniobór” jest Kendra i Seth. Rodzeństwo, które przyjeżdża na wakacje do swojego dziadka i odkrywa wielką tajemnicę. Z początku nie są zachwyceni pobytem w starym domu, ale okazuje się, że dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję- jest strażnikiem niezwykłej krainy – Baśnioboru. Przez tysiące lat Baśniobór był schronieniem dla niezwykłych czarodziejskich istot, żyjących według starych zasad. Nikt obcy nie mógł się do niego przedostać, bo inaczej mogła się stać wielka tragedia. Dziadek wytłumaczył wnukom, że nie mogą wchodzić do lasu, ale dzieci wcale nie zamierzały słuchać dziadka. Złamały zakaz a tym samym uwolniły siły zła. Stare zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice i zazdrosne wróżki stają się śmiertelnym wrogiem młodych bohaterów. Nieposłuszeństwo rodzeństwa rodzi szereg tragicznych wydarzeń dla Baśnioboru.

Następne spotkanie odbędzie się 17.11.2018 r. o godz. 12.00.

Będziemy omawiać powieść Marcina Szczygielskiego "Za niebieskimi drzwiami"

Zapraszamy !!!

czytaj dalej na temat: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki- młodzież 13.10.2018r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 4.10.2018r.

Utworzono dnia 08.10.2018

"Kroniki z życia ptaków i ludzi" Aida Amer

Bohaterami powieści są członkowie dwóch rodzin żyjących na Podlasiu i Prusach Wschodnich: Sztulmowskich i Stuhlmacherów. Łączy ich jeden los i historia pokoleń przenikająca przez obie rodziny. Wspólnym ogniwem jest dom, który przejęła rodzina Sztulmowskich. Chociaż nigdy się nie spotkali, łączy ich piętno wojny. W tej powieści nie ma głównych bohaterów, autorka skupia się na rodzinach a nie na pojedynczych postaciach. Jednak wątki kilku postaci wyraźnie wysuwają się na pierwszy plan. Postać Jana Putry, który mimo podeszłego wieku wyrusza w podróż po świecie jest bardzo zaskakująca. Burzliwa historia jego wędrówki wciąga i przewraca do góry nogami życie bohaterów. Praktycznie wszystkie sceny obrazują tragizm życia zwykłych ludzi i pozwalają zrozumieć ogrom cierpienia. W całej książce wszystko się zmienia jedynie przyroda i ptaki zostają takie same. To oni są świadkami ludzkich niegodziwości i poruszających aktów odwagi. W tej powieści ptaki stanowią tło dla życia każdego człowieka. Stają się cichymi bohaterami w poszukiwaniu własnej tożsamości.

Następne spotkanie odbędzie 8.11.2018r. o godz. 16.00.

Będziemy omawiać powieści Magdaleny Majcher.

Zapraszamy!!!

czytaj dalej na temat: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 4.10.2018r.

„Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” Filia Serock

Utworzono dnia 02.10.2018

W 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki został ogłoszony „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, który przypada na dzień 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Głośne czytanie jest bardzo ważnym elementem życia, szczególnie dzieci. Czytając im na głos, stymuluje się ich rozwój, pobudza wyobraźnię, buduje więzi między rodzicem a dzieckiem, a przede wszystkim wzbogaca słownictwo. Przy współpracy ze Szkołą Podstawową z Serocka w piątkowe przedpołudnie Gminną Bibliotekę Publiczną w Serocku odwiedziły kolejno klasy 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami. Dzień ten był dobrym momentem, aby poprzez czytanie wyrazić swą pamięć dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolność, ponieważ za niedługi czas przypada bardzo ważna, bo 100-na rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Jako pierwsza przybyła klasa pierwsza, kolejno druga i trzecia. Podczas godzinnych spotkań z zainteresowaniem i uwagą czytaliśmy poezję patriotyczną Anny Paszkiewicz, która pisana prostym, rymującym językiem przypadła do gustu młodym słuchaczom. Nie zabrakło również legend związanych z Polską, która jak się okazuje jest bardzo barwnym krajem z ciekawą historią. Z legendy „ O Lechu, Czechu i Rusie”, dowiedzieliśmy się, kto był założycielem kolebki państwa polskiego – Gniezna, a także kim był książę Popiel i dlaczego zjadły go myszy. Czytaliśmy również „ O Smoku Wawelskim” co go Dratewka podstępem zgładził, czy też „ O bazyliszku” co zmienił się w kamień. Podczas zajęć było również miejsce na łamigłówki. Uczniowie z dużym entuzjazmem zabrali się za układanie puzzli nawiązujących tematyką do symboli narodowych, a także w piękny sposób klasa trzecia zilustrowała czytane im legendy. Spotkanie nasze zakończyliśmy rozwiązując quiz historyczny o Polsce, kraju, w którym żyjemy, i o którym mamy bardzo dużą wiedzę jak przypada na prawdziwych patriotów.

czytaj dalej na temat: „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” Filia Serock

Gminna Biblioteka Publiczna Pruszcz

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 122

W tym miesiącu: 268

W poprzednim miesiącu: 576

Wszystkich: 17879