DKK dorośli 31.01.2019r.

"Nowe niebo" Hanna Cygler

„Nowe niebo” to powieść przełomu XIX i XX wieku opowiadająca o losach emigrantów z Kaszub. Główna bohaterka Matylda Halman stawia wszystko na jedną kartę i wraz z osieroconymi przez brata dziećmi emigruje za ocean. Trafia do Winony w Ameryce, gdzie już wcześniej osiedliło się wielu Kaszubów. Podczas nowego życia w nowym miejscu, poznajemy odmienne losy dwóch sióstr: Heleny i Felicji Halman. Młode kobiety muszą odnaleźć się w obcej kulturze. Cały proces adaptacyjny pokazuje, jak odmienne są wyobrażenia i oczekiwania do nowego miejsca i życia. Rosnące konflikty zarówno etniczne jak i rasowe oraz zetknięcie się z niewolnictwem nie sprzyjają nowym znajomościom. Na szczęście bohaterowie tej powieści nie poddają się i z oporem dążą do szczęścia i stabilności.