Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kamishibai w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu

Utworzono dnia 08.03.2018
Czcionka:

„Kamishibai w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu-

cykl warsztatów bajkoterapeutycznych”

Podsumowanie miesiąca:

LUTY

Gminna Biblioteka Publiczna w Pruszczu realizuje projekt grantowy organizowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek !”. W lutym zrealizowane zostały trzy spotkania: warsztaty Kamishibai dla dzieci, zajęcia plastyczne i zabawy ogólnorozwojowe dla dzieci oraz spotkanie ze specjalistą: bajkoterapeutką dla rodziców i dziadków.

Warsztaty Kamishibai oparte są głównie na zapoznaniu dzieci z teatrem papierowym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się skąd pochodzi ta forma teatru i na czym polega. Kartonowe plansze z rysunkami i drewniana skrzynka to świetna metoda, która pobudza wyobraźnie i pozwala na przejście do świata fantazji. W tym miesiącu dzieci za pomocą teatru Kamishibai poznały bajkę rosyjską o ubogich staruszkach, którzy nie posiadali niczego wartościowego oprócz małej kurki. Pewnego dnia, aby pomóc swoim gospodarzom Kurka postanowiła znieść złote jajko. Okazało się jednak, że aby żyć szczęśliwie, ani Babcia ani Dziadek nie potrzebują bogactwa. Przy okazji tej opowieści, dzieci uczestniczące w warsztatach dowiedziały się, czym były charakterystyczne dla kultury rosyjskiej jaja Faberge, a następnie same podobne jajko wykonały. Podstawą było styropianowe jajko, które dzieci ozdobiły kolorowymi wstążkami, wycinankami, brokatem i innymi materiałami plastycznymi.

Drugie spotkanie w ramach projektu poświęcone było zajęciom plastycznym i zabawom ogólnorozwojowym. Na początku dzieci przypomniały sobie bajkę poznaną na poprzednich zajęciach w formie krótkiej dyskusji. Porozmawialiśmy o tym, co jest ważne dla każdego człowieka, dzieci chętnie opowiadały również o tym, co jest ważne dla nich. W nawiązaniu do poznanej bajki została przeprowadzona zabawa ruchowa „Kura i kurczątka”, polegająca na chodzeniu na paluszkach po sali przy dźwiękach trójkąta muzycznego oraz tamburynu. Ćwiczenie to doskonała zabawa dla dzieci oraz świetny sposób na kształtowanie słuchu muzycznego. Druga część zajęć poświęcona była warsztatom plastycznym, na których dzieci kolorowały kurnik i malowały własne podwórko.

Trzecie spotkanie miesiąca poświęcone zostało spotkaniu z bajkoterapeutką dla rodziców i dziadków. Na tym spotkaniu Pani prowadząca przedstawiła rodzicom skomplikowany świat uczuć najmłodszych oraz omówiła jak pobudzać wyobraźnie u swoich dzieci za pomocą bajki.

Projekt „Kamishibai w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu- cykl warsztatów bajkoterapeutycznych” realizowany jest z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Szkołą Podstawową w Pruszczu.

                       

Kamishibai w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu

Utworzono dnia 08.03.2018, 12:23

Gminna Biblioteka Publiczna Pruszcz

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 134

W poprzednim tygodniu: 126

W tym miesiącu: 322

W poprzednim miesiącu: 598

Wszystkich: 14375