DKK dorośli 1.02.2018 r.

"On" Zośka Papużanka

„On” to bohater zupełnie inny od wszystkich. Koledzy z klasy nazwali go Śpikiem i tak zostało już przez wiele lat. Tytułowy Śpik jest chłopcem żyjącym w latach osiemdziesiątych, gdzie wszystko było trudne i nie do zrozumienia. Główny bohater ma mamę, tatę, babcię i brata, którzy nie mogą do końca zrozumieć, dlaczego Śpik jest taki dziwny. Ma problemy w szkole, łapie same "łabędzie", jest nieporadny, bardzo wolno się uczy, mimo że zna na pamięć cały rozkład tramwajów. Koledzy nieustannie podpuszczają go do robienia różnych głupot, na które Śpik zawsze się zgadza. Szkoła dla samego bohatera jak i jego mamy jest nieustannym pasmem upokorzeń i porażek. Ciągłe próby tłumaczenia i szukania dla niego pomocy stają się dla mamy Śpika męczące i bardzo trudne. Książka Zośki Papużanki to bardzo trudna opowieść o rodzicielstwie, o zagubionym życiu. Uczy cierpliwości i szukania głębszych sensów, których przecież nie ma.