DKK dorośli 16.03.2017 r.

"Przyjaciółki" "We dnie, w nocy" "Niewypowiedziane słowa" "Kolejny rozdział "

Agata Kołakowska

„Przyjaciółki” to barwa opowieść o trzech kobietach. Wiktoria, niepracująca mężatka z dwójką dzieci, Marta absolwentka szkoły teatralnej, która wróciła z emigracji, aby zawalczyć o własne marzenia oraz Karolina, pracoholiczka nastawiona na karierę, łączy ich jedno: brak bliskiej osoby. Ich losy splatają się dzięki Internetowi, w którym trafiają na ogłoszenie dokładnie określające ich potrzeby. Z poczuciem szaleństwa decydują się na wspólne spotkanie i od pierwszej minuty przypadają sobie do gustu. W tych trzech osobach, autorka przemyca refleksję na temat odnalezienia bratniej duszy, miłości, związków damsko-męskich. Jak się okazuje wspólna historia prowadzi do prawdy, której nie do końca sobie życzyły. „We dnie, w nocy” to powieść podejmująca ważne tematy. Napisana jest prostym językiem i przede wszystkim oparta jest na faktach. Główna bohaterka Anna prowadzi bardzo udane życie. Ma męża, córkę, pracuje w firmie zajmującej się aranżacją zieleni. Piotr również prowadzi pełne radości życie. Ich ścieżki się krzyżują 16 lat wcześniej, kiedy to Anna była jeszcze nastolatką, a Piotr już dorosłym człowiekiem. Dochodzi do brutalnego gwałtu. Ta powieść to wstrząsająca historia młodej kobiety, której życie zmienia się diametralnie po jednym zdarzeniu. Książka jest apelem do kobiet, aby uważały nas siebie w każdej możliwej sytuacji, bo nigdy nie wiadomo co może im się przytrafić. Na kartach powieści „ Niewypowiedziane słowa” spotykamy dwie pary. Łucję i Andrzeja bezdzietne małżeństwo, z kilkuletnim stażem oraz Hanię i Mariusza żyjących w nieformalnym związku. Zaczynając czytać tę książkę widzimy na pozór dwie kochające się rodziny, stabilność i szczęście, natomiast z chwilą jak idziemy dalej odkrywana jest druga strona medalu. Autorka ukazuje, że idealne związki, połączone pary, to tylko pozory. Wpadają na rozczarowanie, rutynę i stopniową obojętność, która powoduje, że obie pary zaczynają wątpić w sens i cel ich związków. „Kolejny rozdział” to powieść opowiadająca o Macieju Tarskim redaktorze w znanym wydawnictwie oraz o Kalinie Milewskiej popularnej autorce thrillerów. Łączy ich praca i tajemnicze maile, które otrzymuje Maciej od anonimowego autora o pseudonimie XYZ. Pierwsza wiadomość na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od tych, które otrzymuje codziennie. Jednak w załączniku zamiast książki, znajduje się tylko jeden rozdział, który bardzo przypomina pewien etap w jego życiu. O intrygującą korespondencje zaczyna podejrzewać Kalinę, jednak wkrótce wychodzi na jaw, że jest w błędzie, ponieważ rozdziały dotyczą również Kaliny. Bohaterowie rozpoczynają śledztwo, chcą się dowiedzieć za wszelka cenę kto bawi się ich kosztem. Wraz z kolejnymi rozdziałami dociera do nich jak niewiele wiedzą o sobie. Mimo wielkiej niewiadomej okazuje się, że dzięki tajemniczemu autorowi bohaterowie tej powieści rozwiążą swoje życiowe problemy. Wszystkie uczestniczki spotkania zgodnie stwierdziły, że Agata Kołakowska, mimo swojego młodego wieku pisze powieści, w którym podejmuje bardzo istotne i ważne tematy.