Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Wywiad z Panią Renatą Kendra

Utworzono dnia 28.10.2017

W Gminnej Bibliotece Publicznej zakończyła się właśnie wystawa malarska Pani Renaty Kendra, mieszkanki naszej gminy. Pani Renata zgodziła się opowiedzieć naszym czytelnikom, jak zaczęła się jej przygoda z malarstwem.

• Jak to się stało, że zainteresowała się Pani malarstwem?

Malowaniem interesowałam się, jak tylko pamiętam, chciałam nawet uczęszczać do liceum plastycznego, lecz ułożyło się inaczej. Zawsze ciągnęło mnie do jakichś prac artystycznych, w latach 90 XX wieku wykonywałam szyldy i reklamy, wtedy było na to zapotrzebowanie.

• Jakie są Pani upodobania malarskie?

Lubię malować pejzaże i kwiaty.

• Jakie jest Pani malarstwo i co Panią inspiruje?

Moje malowanie wypływa z mojej osobowości. Inspiruje mnie przyroda, łąki, lasy, woda, to jest coś co mnie otaczało w dzieciństwie. Byłam częścią wsi spokojnej, częścią prawdziwego życia.

• Jakie techniki malarskie lubi Pani najbardziej?

Lubię malować farbami olejnymi na płótnie, codziennie można coś domalować.

• Ile czasu poświęca Pani dziennie na malowanie?

To różnie, w lecie maluje mniej, może to jest około 2 godzin dziennie ale nie zawsze. Maluję wieczorem, jak już wszystko co było do zrobienia mam zrobione i wtedy oddaję się mojej pasji.

• Czy ma Pani jakieś marzenia związane z malarstwem?

W zasadzie nie. Kariery artystycznej już nie zrobię. Ja chcę tylko móc malować, aby zdrowie na to pozwalało i finanse.

• Czy istnieje coś co chciałaby Pani szczególnie namalować?

Tak, chciałabym malować obrazy, które pokazują stan duszy artysty, mam kilka takich lecz są mniejszego formatu. Pejzaże, których mam najwięcej przenoszą oglądającego w „to” urokliwe miejsce, ale my nie widzimy jak ten widz to odbiera, to chciałabym jeszcze kiedyś malować. Czasami jak jestem smutna, zła czy szczęśliwa takie obrazy w głowie mi się tworzą, to jest taka ulotna chwilka.

• Jaki jest Pani ulubiony malarz lub malarka?

Lubię impresjonistów. Przeczytałam kiedyś „Pasję życia”, to jest książka o Van Goghu. Przeczytałam ją jednym tchem. Mam także album impresjonistów, zaglądam tam. Podziwiam też malarzy baroku.

• Czy ma Pani jakieś inne pasje oprócz malarstwa?

Moją pasją jest też ogród. Nie jest duży, ale ja coś wciąż zmieniam. Robię nasadzenia – ukorzeniam nowe krzewy. Lubię się w ogrodzie narobić, wtedy jestem zadowolona.

Dziękujemy za rozmowę.

Fotorelacja z wystawy Pani Renaty w czytaj dalej.

czytaj dalej na temat: Wywiad z Panią Renatą Kendra

Wykład U3W 26.10.2017r.

Utworzono dnia 26.10.2017

Wykład U3W

Temat: " Berlin- wiecznie młode miasto".

Prowadzący: mgr Jarosław Jagodziński

czytaj dalej na temat: Wykład U3W 26.10.2017r.

Spotkanie DKK dorośli 26.10.2017 r.

Utworzono dnia 26.10.2017

"Strażniczka opowieści" Lisa Wingate

Strażniczka opowieści” to powieść Lisy Wingate, która powstała ze snu. Przytrafiła się ona jej pewnej wrześniowej nocy, rankiem autorka obudziła się już z gotową historią. Główną bohaterką powieści jest Jen Gibbs, 31 –latka, która pracuje w branży wydawniczej od dziesięciu lat. Nowy Jork jest jej domem i tam właśnie spełnia się jej marzenie. Jen otrzymuje pracę w Wydawnictwie Vida, gdzie zostaje redaktorem w dziale literatury faktu. Pewnego dnia Jen znajduje na swoim biurku tajemniczą kopertę, a w niej plik pożółkłych kartek owiniętych w seledynową okładkę z odręcznym rysunkiem i starannym napisem „Strażniczka opowieści”. Bohaterka zaczyna czytać opowieść i zatraca się w niej. Wgłębia się w losy bohaterów skryptu. Poznaje przepiękną miłość Sarry i Randa. Nie wiedząc kto jej podrzucił skrypt i kto jest jego autorem postanawia wyruszyć w podróż, aby odszukać tajemniczego autora i zmierzyć się z rodzinną przeszłością. Po przeczytaniu kolejnych podrzuconych rozdziałów, bohaterka odkrywa, że została ona napisana w Karolinie Północnej. Wyprawa do Karoliny Północnej z której uciekła Jen i która jest rodzinnym domem bohaterki, nie jest prosta. Autorka książki w wspaniały sposób wplotła wszystkie wydarzenia teraźniejsze Jen z przygodami Sarry i Randa. Przepięknie opisała ich historię i to jak trudno być kimś kto pochodzi z plemienia Melungów. Cała „Strażniczka opowieści” to powieść o trudnych relacjach rodzinnych. Czytelniczki bardzo polecają tę powieść.

Następne spotkanie odbędzie się 23.11.2017 r. o godz. 16.00. Będziemy omawiać książkę

Amandy Prowse "Szczypta miłości".

Zapraszamy!!!

czytaj dalej na temat: Spotkanie DKK dorośli 26.10.2017 r.

Światowy Dzień Origami 24.10.2017r.

Utworzono dnia 24.10.2017

ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

24 października 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu obchodzony był Światowy Dzień Origami. Sztuka ta polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek.

 

Fotorelacja w czytaj dalej

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Origami 24.10.2017r.

Dzień Seniora 23.10.2017 r.

Utworzono dnia 24.10.2017

23 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Seniora. Wszystkich obecnych 40+ serdecznie przywitała dyrektor biblioteki p. Aleksandra Rosińska-Burek, całość imprezy była objęta wystąpieniem artystycznym i wokalnym. Gościnnie wystąpił Ludowy zespól Czerwone Jabłuszko ze Szkoły Podstawowej w Łowinku przygotowanie Klaudia Wiśniewska, przygotowaniem uroczystości chcieliśmy dać odczuć Naszym Seniorom jak bardzo jesteście dla Nas ważni, potrzebni, serdeczni..

czytaj dalej na temat: Dzień Seniora 23.10.2017 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - młodzież. 21.10.2017r.

Utworzono dnia 21.10.2017

"Papierowe miasta" John Green

Głównym bohaterem i narratorem powieści Johna Greena „Papierowe miasta” jest osiemnastoletni Quentin Jacobsen – licealista zakochany od dawna w swojej rówieśniczce i sąsiadce Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem traumatyczną przygodę, znaleźli martwego człowieka. Być może, dlatego od tej chwili stali się dla siebie obcy, przestali ze sobą rozmawiać, mimo, że chodzą do tego samego liceum. Pewnego dnia Margo zjawia się w nocy w domu Questina. Ta chwila zmienia całe życie głównego bohatera. Niesamowicie nudne i monotonne życie chłopaka przeobraża się w podróż w nieznane. Margo chce zrealizować plan zemsty, a pomóc ma jej właśnie Q. Długa noc, podczas, której przeżywają wspólnie niesamowite chwile, staje się dla Q nadzieją na zbliżenie się do Margo. Niestety tak się nie dzieje, Margo znika i pozostawia za sobą wiele pytań, na które nikt nie umie odpowiedzieć. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, wraz ze swoimi przyjaciółmi. Idąc tropem skomplikowanych wskazówek trafia do papierowego miasta. Po drodze przekonuje się, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądził. Książka ta jest powieścią o przyjaźni, miłości młodzieńczej, pokonywaniu barier i przede wszystkim o dążeniu do spełnienia. Ważne też są relacje rodzinne i to, jakie rzeczy są ważne a jakie ważniejsze. To wszystko udało się autorowi ująć w tej książce.

Kolejne spotkanie młodzieżowego DKK odbędzie się 18.11.2017 r. o godz. 12.00.

Będziemy omawiać książkę Lauren Gibaldi "Autofocus".

Zapraszamy!!!

czytaj dalej na temat: Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - młodzież. 21.10.2017r.

Gminna Biblioteka Publiczna Pruszcz

Pogoda

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 159

W poprzednim tygodniu: 150

W tym miesiącu: 391

W poprzednim miesiącu: 796

Wszystkich: 12129