DKK dorośli 4.10.2018

"Kroniki z życia ptaków i ludzi" Aida Amer

Bohaterami powieści są członkowie dwóch rodzin żyjących na Podlasiu i Prusach Wschodnich: Sztulmowskich i Stuhlmacherów. Łączy ich jeden los i historia pokoleń przenikająca przez obie rodziny. Wspólnym ogniwem jest dom, który przejęła rodzina Sztulmowskich. Chociaż nigdy się nie spotkali, łączy ich piętno wojny. W tej powieści nie ma głównych bohaterów, autorka skupia się na rodzinach a nie na pojedynczych postaciach. Jednak wątki kilku postaci wyraźnie wysuwają się na pierwszy plan. Postać Jana Putry, który mimo podeszłego wieku wyrusza w podróż po świecie jest bardzo zaskakująca. Burzliwa historia jego wędrówki wciąga i przewraca do góry nogami życie bohaterów. Praktycznie wszystkie sceny obrazują tragizm życia zwykłych ludzi i pozwalają zrozumieć ogrom cierpienia. W całej książce wszystko się zmienia jedynie przyroda i ptaki zostają takie same. To oni są świadkami ludzkich niegodziwości i poruszających aktów odwagi. W tej powieści ptaki stanowią tło dla życia każdego człowieka. Stają się cichymi bohaterami w poszukiwaniu własnej tożsamości.