DKK 16.09.2017 r.

„Fatalna lista” Siobhan Vivian

Głównymi bohaterami powieści Siobhan Vivian są nastoletnie dziewczyny Liceum Mount Washington School. W tym właśnie liceum od lat istniej pewna tradycja. W tygodniu, poprzedzającym bal, ktoś rozkleja po całej szkole listę najbardziej brzydkich jak i najładniejszych dziewczyn z każdej klasy. Jest to zestawienie, na które czeka cała szkoła z niecierpliwością. Na owej liście znajduje się osiem nazwisk. Cztery należą do dziewczyn uznanych za najładniejsze, a cztery do najbrzydszych. Każde z nich opatrzone jest krótkim komentarzem, które niekoniecznie podoba się wszystkim znajdującym się na liście. Bohaterki, o których mowa w powieści, są przeróżne. Sara to zbuntowana introwertyczka, Bridget zafiksowana jest na punkcie swojej wagi, Margo to zadufana w sobie perfekcjonistka pretendentka do tytułu królowej balu, Jennifer to walcząca z otyłością szara myszka, Candace wredna zołza, Lauren zalękniona i skromna dziewczyna, Danielle, określona, jako dziewczyna o mało kobiecych kształtach oraz Abby marzycielka żyjąca w cieniu siostry. Dzięki takiej różnorodności książka jest ciekawa i pełna zaskoczeń. Powieść ta przypomina swą fabułą typową amerykańską szkołę i problemy dnia codziennego. Jednakże owa lista prowokuje sporo problemów i daje do myślenia. Między innymi o tym, jak wygląd zewnętrzny ogromnie wpływa na relacje wśród młodzieży. Wystarczy czymś się odróżniać od pozostałych, aby trafić na „fatalna listę”. Każda z bohaterek obmyśla plan, mający na celu ziścić się na balu, każda chce coś udowodnić. Czytelniczki były zachwycone ta powieścią i polecają ją każdej nastolatce.